Vibrations

Vibrations je debutové album libanonského zpěváka a muzikanta arménského původu, který si říká Peter Jam. Album vyšlo na podzim 2010 a je dokonalým otiskem Jamova „poselství lásky, míru a jednoty“, se kterým cestuje světem a snaží se z něj udělat „lepší a bezpečnější místo pro život“.

CD, stejně jako celá Jamova tvorba, je žánrově těžko zařaditelné – najdeme zde syrové kousky se silnými kytarovými riffy nesoucí se v duchu grunge („Let's Rock'n'Ro­ll“, „Down the water“), ale na své si díky několika pomalým melodiím s baladickými texty přijdou také duše prahnoucí po troše té romantiky ( „Cathrine“, „Back to you again“, „Cause you're my love“). Většinu skladeb podkresluje tklivý zvuk duduku, evokující snovou atmosféru dalekých orientálních končin. Díky tomu se CD stává potenciálně atraktivním i pro milovníky alternativních žánrů; v textech skryté poselství může být zase vábničkou na vyznavače „květinové“ filozofie („If you want“, „Make it end“)..

Na albu je celkem 11 stop + 2 bonusová videa; jako pověstná třešnička na dortu vystupuje akustická verze Jamova peace songu „If you want“, kde doprovodné vokály zpívá mladá libanonská zpěvačka-počítačová animátorka, Ashley Phebe Choukeir.

http://www.cdbaby.com/cd/peterjam

Playlist

1 Let's Rock'n'roll 3:14
2 Cathrine 3:31
3 Down the water 2:36
4 Make it end 3:22
5 If you want 3:10
6 I have to tell you 5:31
7 Back to you again 6:55
8 Cause you're my love 4:04
9 Let's Rock'n'roll (alt. version) 2:27
10 I have to tell you (acoustic Version) 5:00
11 If you want (feat. Ashley Phebe) 3:11
Bookmark and Share

100%
Hodnotit (1 × hodnoceno)

Přidat k oblíbeným (1 × přidáno)

Kapela

Peter Jam

Další alba této kapely

Žánr

Rock (48 alb v žánru)

Hodnocení (1)

barnajka 100%

Vzhledem k tomu, že Peter je můj kamarád, nemůžu jinak než dát 100% :). Věřím, že mnohým zarytým rockerům bude moje hodnocení trnem v oku, ale já vím lépe než oni, co všechno za Peterovou muzikou stojí – kolik poctivé práce, upřímného zápalu a taky skryté hloubky. Z tohoto hlediska si troufám říct, že vlastně neexistuje „špatná“ muzika – pokud se dělá upřímně a oslovuje aspoň jednoho jediného posluchače, nikdo nemá právo cejchovat štemplem „brak“…

Moje hodnocení navíc NENÍ nijak citově zabarveno, žádné emoce se mnou necloumají :) Peterova muzika mě oslovila ještě před tím, než se z nás stali kamarádi, takže mých 100% má zasloužených. To, co Peter dělá, není ani čistý orient, ani komerční hlavní proud, co nám dnes a denně a pořád dokola předkládají média. „Cathrine“ mě chytla od prvních tónů a jak potom začal recitativ a dudukové sólo, byla jsem ztracená úplně. Přece jen jsem ženská a na „sladké řečičky“ slyším víc než pánové ;-)
A je to taky právě song „Cathrine“, co sklízí ve světě největší úspěchy. Když tedy nepočítám vlajkovou „If you want“ .
Pro mě osobně je srdeční záležitostí ještě „Make it end“ a „Cause you're my love“ – to Peterovo: „Don't worry, you beautiful heart, cause I'll be coming so soon..“…to prostě miluju!!!! :) Má to náboj, má to ajfr…miluju ten přechod z klidné, zádumčivé polohy do té všeříkající naléhavosti. „Cause you're my love“ je navíc jediná písnička na albu, kde je slyšet shvi, arménská pastevecká „flétno-píšťalka“. Je to zase jiný zvuk než má duduk – když slyším duduk, automaticky na mě dýchne orient… kdežto když zavřu oči a zaposlouchám se do zvuku shvi, úplně živě vidím ty ovečky pasoucí se na pohádkově zelené louce…Připomíná mi to skotský highland :)

Setkala jsem se s názorem, že Peterovy písničky jsou dobrý, ale že hlas by mohl mít výraznější, víc rozpoznatelný… Jo, druhý Serj Tankian to asi nebude, ale o to koneckonců ani neusiluje… Chce jen šířit svoje poselství a hrát a zpívat všem, co budou ochotni naslouchat. Tak že by moderní John Lennon?! Možná…

Pro mě ROZHODNĚ! ;-)

Chcete-li také hodnotit, musíte se přihlásit, nebo zaregistrovat.