Aerosmith

Aerosmith je americká hardrocková skupina z Bostonu.

Kapela, která vznikla v roce 1970, hledala svou inspiraci v britském rocku, hlavně v hudbě The Rolling Stones, The Who a Led Zeppelin. Krátce po vydání debutového alba, ze kterého pochází jedna z jejich nejslavnějších písní, Dream On, se kapela stala jednou z nejpopulárnějších amerických kapel a brzy také získala mezinárodní slávu.

Aerosmith je se svými 150 miliony prodanými alby nejprodávanější americká rocková kapela vůbec. Také drží rekord v počtu zlatých a platinových alb.

V roce 2001 byla skupina uvedena do Rock and Roll Hall of Fame (Rock and rollová síň slávy) a písně Dream On a Toys in the Attic byly zařazeny na seznam 500 písní, které formovaly rock.

Kapela se dala dohromady v roce 1970 v Bostonu. Kytarista Joe Perry a baskytarista Tom Hamilton hrající v kapele Jam band se setkali se zpěvákem Stevenem Tylerem, bubeníkem Joeym Kramerem a kytaristou Rayem Tabanou a zformovali se do skupiny, kterou nazvali Aerosmith.

V roce 1971 byl Ray Tabano nahrazen Bradem Whitfordem.

V roce 1973 vydali své debutové album, které nazvali jednoduše Aerosmith. O dva roky později v roce 1975 vydali své druhé veleúspěšné album Toys in the Attic a o rok později, když vydali album Rocks se definitivně zapsali jako rockové superstar.

Bohužel drogová závislost a vnitřní konflikty v kapele vyústily nejdřív odchodem kytaristy Joea Perryho a později i odchodem druhého kytaristy Brada Whitforda. Byli sice nahrazeni Jimmym Crespem a Rickem Dufayem, ale v tomto uspořádání se jim moc nedařilo a vydali jen jedno ne moc úspěšné album Rock in a Hard Place.

Naštěstí se oba kytaristé v roce 1984 vrátili, a tak Aerosmith začali hrát v nové ne-li ještě lepší formě, což dokazují alba Permanent Vacation – 1987, Pump – 1989, Get a Grip – 1993 a později Nine Lives – 1997. Tento jejich návrat je označován jako jeden z nejpozoruhod­nějších a nejvelkolepější v dějinách rocku.

Aerosmith ještě vydali dvě alba, v roce 2001 – Just Push Play, a v roce 2004 – Honkin’ on Bobo.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Aerosmith
Licence textu: Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0

Bookmark and Share
Loading...

60%
Hodnotit (2 × hodnoceno)

Přidat k oblíbeným (0 × přidáno)

Diskografie

Žánr

Rock (77 kapel v žánru)

Hodnocení (2)

cunicekb 60%

Pouze procentuální hodnocení

police666 60%

Pouze procentuální hodnocení

Chcete-li také hodnotit, musíte se přihlásit, nebo zaregistrovat.