Čechomor

Čechomor je pražská hudební skupina hrající české, moravské a slovenské lidové písně. Za dobu svého působení procestovali celou Evropu, Severní Ameriku a Rusko, spolupracovali s divadlem Na Palmovce, bratry Formany, divadlem Continuo a dalšími významnými umělci. V roce 2001 získali tři ceny Anděl.

Vznikla na jaře roku 1988, tehdy ještě jako I. Českomoravská nezávislá hudební společnost. V první sestavě hráli: Jiří Břenek (housle, zpěv), František Černý (kytara, zpěv), Jiří Michálek (harmonika) a Jiří Hodina (housle, zpěv). Svoje první album Dověcnosti vydala skupina na přelomu roku 1990 a 1991. Album obsahovalo celkem 18 lidových písní, které nebyly příliš známé. Roku 1994 začala skupina pozvolna přecházet z akustického pojetí zvuku do elektrického. Do skupiny přišel nový bubeník Martin Rychta a Michal Pavlík, který ve skupině působí stále. Mezi lety 1994 a 1996 byl osloven houslista Karel Holas.

Skupina se rozhodla pro zkrácení jména na Českomoravská hudební společnost a pod tímto názvem vydává v roce 1996 album Mezi horami, které je podle některých kritiků nejlepším, které skupina vydala. Toto album obsahuje 16 skladeb. V roce 1996 umírá po nemoci spoluzakladatel skupiny Jiří Břeněk. Karel Holas se stává stálým členem skupiny. V roce 1999 se vydává Českomoravská hudební společnost jako předskokan na turné se skupinou Lucie. O rok později vydává skupina nové album Čechomor, podle kterého si zkrátila jméno do současné podoby. Na tomto albu se poprvé jako host podílela i Lenka Dusilová, která je dnes stálým hostem (kytara, zpěv). Téhož roku se Čechomor vydal na turné s Jarkem Nohavicou. Po tomto turné přichází do Čechomoru nový bubeník Radek Klučka.

V roce 2001 se konal koncert v Rudolfinu, kde hrál Čechomor s komorním orchestrem Collegia českých filharmoniků. Tento koncert aranžoval známý zpěvák a skladatel Jaz Coleman. Jazovi se spolupráce s Čechomorem zalíbila a tak se pod jeho producentským vedením nahrálo další album Proměny. Na tomto albu hraje společně s Čechomorem opět Collegium českých filharmoniků a počet skladeb je roven dvanácti. Po vydání multiplatinové edice se počet skladeb rozšířil na 16. Za toto album získal Čechomor 3 Anděly – za skupinu roku, album roku a píseň roku Proměny.

V té době také skupinu oslovil režisér Petr Zelenka a spolu s Jazem Colemanem a Jarkem Nohavicou začali natáčet film Rok ďábla. Film byl uveden do kin v roce 2002 a získal Českého lva za nejlepší hudbu k filmu. Na podzim tohoto roku vychází koncertní nahrávka Čechomor Live pořízená na koncertu v pražské Brumlovce. Na tomto albu je celkem 21 skladeb.

Další živá nahrávka je z roku 2003. Záznam koncertu Proměny Tour 2003 vyšel na VHS, DVD a dvou CD. Obsahuje 28 skladeb a Čechomor za něj získal Anděla pro nejlepší DVD roku. V roce 2004 střídá bubeníka Radka Klučku Roman Lomtadze. Společně s ním vydává skupina zatím poslední album Co sa stalo nové obsahující 14 skladeb, které jsou na rozdíl od předchozích alb zcela nové. Na albu se jaké hosté podíleli irský zpěvák Iarla O´Lionaird a japonský bubeník a hráč na flétnu Joji Hirota. V roce 2007 se se skladbou Józef, mój kochany neúspěšně zúčastnili českého kola Velké ceny Eurovize – Eurosong
V současné době Čechomor koncertuje v rámci Kooperativa Tour a můžeme jej též vídat na různých kulturních festivalech. V roce 2008 vystupoval na turné se skupinou Divokej Bill v rámci 10 : 20 Connection Tour. Turné vzniklo díky tomu, že Billové slavili 10 let své existence a Čechomor již 20 let své velmi úspěšné kariéry. Spolupráce obou dvou skupin se jim tak zalíbila, že spolu budou mít ještě několik vystoupení a budou mít na svých deskách i společné písně.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/…C4%8Cechomor

Bookmark and Share
Loading...

90%
Hodnotit (2 × hodnoceno)

Přidat k oblíbeným (1 × přidáno)

Diskografie

Žánr

Jiné (35 kapel v žánru)

Hodnocení (2)

cunicekb 100%

Pouze procentuální hodnocení

lucky-luc 80%

Pro mě krásné spojení mého oblíbeného country a modernější hudby. Společně s Lenkou Dusilovou se hodnocení posouvá na 100%, ale jelikož není stálou členkou kapely, tak by to nebylo spravedlivé :-) V jejich repertoáru ani nemůžu najít výrazně slabší nebo nudnější skladby. Čechomor není kapela jen o pár hitech, mají kvalitní celou tvorbu. A Mladičká básnířka společně s Nohavicou je naprosto vynikající.

Chcete-li také hodnotit, musíte se přihlásit, nebo zaregistrovat.