Deep Purple

Deep Purple jsou anglická rocková kapela zformovaná v roce 1968 v Hertfordu. Spolu s Led Zeppelin a Black Sabbath jsou považováni za průkopníky heavy metalu a moderního hard rocku, ačkoliv někteří členové kapely se proti zařazování jejich hudby do těchto žánrů ohradili. Deep Purple do své hudby začlenili také „klasickou“ hudbu, blues-rock, pop a progresivní rockové prvky. Svého času byli zapsáni v Guinnessově knize rekordů jako nejhlasitější kapela na světě a prodali po celém světě více než 100 milionů desek.

V obsazení kapely docházelo k mnoha změnám a v letech 1976–84 se Deep Purple dočasně rozpadli. V druhé, komerčně nejúspěšnější, sestavě byli Ian Gillan (zpěv), Ritchie Blackmore (kytara), Jon Lord (klávesy), Roger Glover (basa) a Ian Paice (bicí). Tato sestava byla aktivní od roku 1969 do 1973, potom znovu od roku 1984 do 1989 a ještě i v roce 1993, než se rozpory mezi Blackmorem a kapelou staly nepřekonatelnými. Současná sestava (Steve Morse, kytara) je mnohem stabilnější, ačkoliv odchod Jona Lorda (klávesy) udělal z Iana Paiceho (bicí) posledního pamětníka původní sestavy.

Zdroj: http://en.wikipedia.org/…/Deep_Purple
Licence textu: Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0

Bookmark and Share
Loading...

83%
Hodnotit (6 × hodnoceno)

Přidat k oblíbeným (1 × přidáno)

Diskografie

Žánr

Rock (77 kapel v žánru)

Hodnocení (6)

police666 80%

opravdu vyborna kapela

cunicekb 80%

Pouze procentuální hodnocení

holandan 100%

I kdyby jen za Smoke on the water :)

strummerville 80%

Deep Purple…to je ten pravej Hard Rock!

Langi 60%

Rozhodně superkapela, o tom nikdo nepochybuje. Jenže cokoliv provařenějšího aby člověk hledal. Normálně by mi zrovna tohle nevadilo, ale tady, ehm – vadí.

Navíc se mi zdá, že to chlapi neuměj brát vážně a tam kde to vážně berou, to působí blbě (Child In Time). Umí hodně dobře hrát, hodně dobře napsat vál, ale neuměj mě vtáhnout do atmosféry, omámit mě.

Na rozdíl od Led Zeppelin se tady podle mě ten zub času nepěkně podepsal.

lucky-luc 100%

Tohle je jedna z kapel, kterou vždycky uvádím jako příklad, když tvrdím, že se v 70. a 80. letech hrála nejkvalitnější hudba. Tou druhou je Led Zeppelin.

Chcete-li také hodnotit, musíte se přihlásit, nebo zaregistrovat.