Jaromír Nohavica

Jaromír Nohavica (* 7. června 1953 Ostrava) je přední český folkový písničkář, textař, osobitý zpěvák, skladatel a kytarista. Hraje také na heligonku.

Jaromír Nohavica pochází z Ostravy. První píseň napsal již v osmi letech. Na kytaru hraje od svých třinácti let, přičemž původně jeho otec chtěl, aby hrál na housle, k těm ale nepřilnul. Sám se však navíc naučil hrát na několik hudebních nástrojů. V letech 1978–1981 dálkově studoval na SŠ knihovnické v Brně. Začal také studovat na Vysoké škole báňské, ale studia přerušil, vystřídal několik zaměstnání, načež raději zůstal volným textařem. V tomto oboru se proslavil textem Lásko, voníš deštěm pro Marii Rottrovou (She’s Gone od Black Sabbath), ale psal také například pro Věru Špinarovou ad. Později začal samostatně vystupovat, v posledních letech i s kapelou. Spolupracoval s méně významnými regionálními kapelami, ale také například se skupinou Čechomor. Jako herec ztvárnil roku 2002 hlavní roli „Jarka Nohavici“ ve filmu Petra Zelenky Rok ďábla.
Postupně se stal jedním z nejpopulárnějších zpěváků a v roce 2004 získal i některá ocenění. Časopis Rock & pop vyhodnotil jako nejlepší české album od roku 1989 Nohavicovo Divné století. Akademie populární hudby zařadila při vyhlašování výsledků ceny Anděl 2003 Nohavicu do Síně slávy a byl nominován ve dvou dalších kategoriích.
Bydlí v Ostravě, předtím žil v Českém Těšíně. Má ženu Martinu a dvě děti – syna Jakuba a dceru Lenku. V roce 1997 získal titul mistra republiky ve stolní hře scrabble. Jeho literárním oblíbencem je Bohumil Hrabal. V únoru 2008 bylo vydáno album Ikarus, které bylo nahráno na osmi koncertech v Ostravě v lednu 2008.

Nohavica zpívá především vlastní písně, také však překlady písní ruských autorů Vladimira Vysockého nebo Bulata Okudžavy – sám se mnohokrát zmínil o svém tíhnutí k ruským inspiracím. Zhudebnil a nazpíval některé básně ze Slezských písní Petra Bezruče. Jeho písně jsou do značné míry oblíbené díky tomu, že zpívá o obyčejném životě a o člověku, jsou lyricko-epické, často však i ironizující. Nohavica rád používá nářečí z Ostravska a okolí Těšína.
Vedle písničkářské tvorby překládá Mozartovy opery do češtiny. V roce 2006 obdržel za český překlad opery Cosi fan tutte Cenu Sazky a Divadelních novin. V roce 2007 přeložil operu Don Giovanni.

Zdroj:http://cs.wikipedia.org/…ADr_Nohavica

Bookmark and Share
Loading...

80%
Hodnotit (6 × hodnoceno)

Přidat k oblíbeným (1 × přidáno)

Diskografie

Žánr

Jiné (35 kapel v žánru)

Hodnocení (6)

cunicekb 100%

Pouze procentuální hodnocení

holandan 80%

Skvělý český písničkář, zná perfektně češtinu a umí ji použít.

misa 100%

Teda dost jsem váhala…měl období, kdy jsem ho nemusela, ale ne kvůli písničkám…pokud mám hodnotit jeho texty… 100%

endik 80%

Tak to mi nedalo, Jardovi to musím zvýšit. Velice plodný autor s vysokým procentem mně líbících se songů:-)

lucky-luc 80%

Kdybych měl říct, na jakém českém koncertu jsem nebyl a chtěl bych být, tak by určitě zvítězil Nohavica. Ale prý je na těch koncertech strašně plno a je to hned vyprodané. Škoda. Je výborný.

Langi 40%

Je to zvláštní. Všichni kolem mě Nohavicu uznávají, mají jeho hudbu rádi, zpívají si ho a já asi tak zhruba tuším proč. Zvláštní je, že mě nechává dokonale chladným. Takže čistě subjektivně – pro mě 40%

Chcete-li také hodnotit, musíte se přihlásit, nebo zaregistrovat.