Jethro Tull

Jethro Tull je britská rocková skupina, která se zformovala v roce 1967 v Blackpoolu ve Velké Británii.[1] Její vůdčí osobností je skotský hudebník (zpěvák, flétnista, kytarista, hráč na mandolínu) a skladatel Ian Anderson. Jethro Tull představují patrně světově nejproslulejší hard-folk rockový soubor, jehož vrcholným obdobím tvorby byl přelom 60. a 70. let 20. století. Hudba Jethro Tull byla od počátku inspirována starou britskou a keltskou lidovou hudbou, blues, rockem i prvky evropské klasické hudby. Progresivní přístup, originální zvuk a melodicko-harmonické principy, kombinující hard-rock s charakteris­tickými postupy různých forem lidové hudby včetně středověké či renesanční hudby a patrná návaznost na tradicí pěvců a hudebníků té doby činí hudební výraz kapely nezaměnitelným. Je charakteristická zvláštním mužným zpěváckým projevem, výraznou rolí flétny i neobvyklou a často komplikovanou kompozicí písní. Z dlouhé řady alb, vydaných se skupinou si některá dobyla nejen nadšeného přijetí, ale stala se klasickými (např. „Stand Up“, „Aqualung“, či „Living In The Past“). Název skupiny je odvozený od anglického agronoma žijícího na přelomu 17. a 18. století, vynálezce secího stroje[2].

Složení skupiny se během let měnilo, ale pilířem a vůdčí osobností, která určovala její uměleckou podobu, zůstával celou dobu extravagantní flétnista Ian Anderson, který ovládal několik nástrojů v čele s příčnou flétnou, ale i dudy, mandolínu a kytaru. Ian si oblékal šaškovské barevné kostýmy, stylizoval se do role starce, křepčil na pódiu na jedné noze a svojí originální inspirací středověkým folklórem získal respekt odborníků.

Pro skupinu je typická i hra na jednotlivé nástroje, především sólovou kytaru a flétnu (typické kytarové rify, prolínající se s vibrujícím zvukem velmi rytmicky členěného partu flétny a charakteristický zpěv Iana Andersona. Texty písní jsou velmi poetické, často ironické a provokující.

V začátcích skupina hrála rhythm and blues (album „This Was“), již na na druhém titulu „Stand Up“ je patrný specifický zvuk a vlastní hard-folk rockové pojetí. Od roku 1972 se postupně více stylizuje do art rocku, aby se následně zařadila do hlavního rockového proudu, aniž by však ztratila své základní charakteristické atributy. Ve všech jejích nahrávkách se vždy dají lehce vysledovat lidové a keltské kořeny skupiny a jejího lídra. Jethro Tull se řadí do „velké šestky progresivního rocku“.

Za nejvýznamnější album skupiny se pokládá „Aqualung“ z roku 1971, jehož první část se zabývá tématy městských tuláků a bezdomovců (titulní skladba Aqualung) a v druhé části jsou skladby tematicky spojené s náboženstvím (jedná se o kritiku anglikánské církve). Následující album „Thick as a Brick“ z roku 1972, je čtyřiceti minut trvající art-rocková poetická suita na text fiktivního geniálního dítěte Geralda Bostocka. I další album „A Passion Play“ z roku 1973 má podobný ráz.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/…/Jethro_Tull
Licence textu: Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0

Bookmark and Share
Loading...

80%
Hodnotit (2 × hodnoceno)

Přidat k oblíbeným (0 × přidáno)

Diskografie

Žánr

Rock (77 kapel v žánru)

Hodnocení (2)

police666 80%

Pouze procentuální hodnocení

misa 80%

nemusím od nich všechno, ale na tuhle opravdu slyším…nevím, jestli znám něco, co by mě víc „vzalo“…nevím proč…http://w­ww.youtube.com/wat­ch?v=gJcUAk9×9XE&fe­ature=fvst
…teď jsem zjistila, že když tu adresu zadám do YouTube, tak to nefunguje, takže je to tohle:
Ian Anderson (Jethro Tull): Moths 1978 (LP Heavy Horses)

Chcete-li také hodnotit, musíte se přihlásit, nebo zaregistrovat.