Lucie

Lucie je patrně nejznámější česká hudební skupina postkomunistické éry. Na hudební scénu vstoupila v roce 1988. Od 2. října 2004 má skupina „plánovanou tvůrčí pauzu“, která trvá dodnes.

Zakladateli skupiny Lucie jsou kytarista Robert Kodym a baskytarista Petr (Břetislav) Chovanec (P.B.CH.), kteří spolu účinkovali v kapele Prášek. Pak přišel nápad založit vlastní kapelu. Psal se rok 1985 a duo Kodym a Chovanec doplňuje bubeník Tomáš Waschinger. Když došlo na vymýšlení jména, rozhodovali se mezi Patricií a Lucií. Volba připadla na LUCII. Začínají vznikat nové skladby, jednou z nich je i hit „Lucie“. Dále do kapely přichází Petr Franc, hrající na klávesy. A posledním členem se stává zpěvák Michal Penk. Členové skupiny ale dostávají lepší nabídky, postupně opouští kapelu Kodym a P.B.CH, dále Michal Penk. A tímto prvotní kariéra skupiny Lucie končí.

Za necelý rok přichází oživení kapely s příchodem Davida Kollera. Klávesistu Petra France vystřídá Michal Dvořák a skupinu kvůli povolávacímu rozkazu na vojnu opouští i Waschinger. Skupina se skládá z kytaristů Kodyma, P.B.CH., klávesisty Michala Dvořáka a zpěváka / bubeníka Davida Kollera. Vzniká Lucie, tak jak ji známe dnes. Roku 1988 odehrává Lucie svůj první koncert na pražské Chmelnici. V červnu 1989, stále ještě „neznámá“ kapela Lucie hraje na koncertu „Zastav To“ na pražském Žofíně. V červnu roku 1990 vychází první deska s názvem „LUCIE“, za ni skupina obdržela „Zlatou desku“. V témže roce (1990) Lucie „pomáhá“ vyprovodit posledního ruského vojáka ve vyprodané Sportovní hale. Další deska přichází s názvem „In the sky“. Lucie se stává nejoblíbenější kapelou v zemi a potvrzuje to i vítězství v českých Grammy. Po turné „Lucie live“ se cesty jednotlivých členů opět rozcházejí.

Znovu se scházejí až roku 1993, ovšem bez P.B.CH., který zkouší sólovou cestu. Po P.B.CH. přichází slovenský baskytarista Marek Minárik. Nové nejrockovější album Lucie nese název „Černý kočky mokrý žáby“. Roku 1994 se stává Lucie absolutním vítězem soutěže Grammy, získává 5 ocenění. Skupina si pak dává roční pauzu. Na konci roku 1996 vychází album „POHYBY“. Lucie pak vyráží na ohromující turné. Ve stejné roce získává skupina „Bronzového Slavíka“ v soutěži „Český Slavík“. Lucie se připravuje na oslavu 10. výročí fungování kapely a navíc chystá další album „Větší než malé množství lásky“. Po vydání této desky se do kapely vrací P.B.CH. Po koncertním turné Lucii opět stoupá popularita a vrcholí „Stříbrným Slavíkem“. Hodně diskutovaným tématem jsou klipy „Medvídek“ a „Panic“. Album se stává nejprodávanějším, částečně i proto, že TV Nova zakazuje vysílání Medvídka, který má údajně propagovat distribuci a užívání drog. Ve stejném roce vydává skupina desku „Vše nejlepší“ a získává titul „Zlatého Slavíka“.

V roce 2000 skupina vydává desku Slunečnice a připravuje se na turné po Česku, ale i v Americe. Po turné Lucie obhajuje „Zlatého Slavíka“ a připravuje další desku, která vychází v říjnu roku 2002 s názvem „Dobrá kočzka, která nemlsá“. Roku 2003 dostává ze skupiny padáka klávesista Michal Dvořák a jako náhrada přichází kytarista Tomáš Vartecký. Roku 2004 vychází záznam koncertu Lucie v Opeře a kapela odehraje několik akustických koncertů u nás, v Anglii a v USA.

Na přelomu roku 2005 a 2006 byla očekávaná nová deska, ale členové Koller, Kodym a Chovanec se začínají hudebně rozcházet, což se zpečeťuje nečekaným odchodem Davida Kollera z kapely. „O jeho odchodu jsem se dozvědel stejně jako kdokoli jiný, z ČTK,“ říká Robert Kodym. V médiích se spekuluje o rozpadu a nerozpadu skupiny a její budoucnost je v současnosti nejistá.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Lucie_(hudební _skupina)
Licence textu: Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0

Bookmark and Share
Loading...

73%
Hodnotit (6 × hodnoceno)

Přidat k oblíbeným (1 × přidáno)

Diskografie

Žánr

Rock (77 kapel v žánru)

Hodnocení (6)

cunicekb 100%

Pouze procentuální hodnocení

holandan 60%

Tahle kapela valila v době mého raného dospívání takže jde trochu o srdcovku.

misa 100%

„S tebou“… :-) …když jedem na chatu dost dobrý… :-)…asi se vracím do puberty, ale proč ne? Baví mě…a Medvídka máme přece rádi všichni…

Pavlínka 60%

Pouze procentuální hodnocení

Langi 40%

Lucie je taková umělá vesnická holka své doby. Posluchači Lucie starší patnácti let, by si měli zajít k doktorovi. Jako motivační heslo doporučuji už se nechcem nikdy vracet, tam kde nám bylo mizerně.

Do kulturáku super, ale jinak až na výjimky – Amerika se mi líbí pořád stejně, Zkamenělý dítě je fajn – strašně umělý.

lucky-luc 80%

Stejné hodnocení (slovní i procentuální) jako pro Wanastowi Vjeci mám i pro Lucii, tj. skoro se blíží 100%. Pro mě jedna z nejlepších a nejkvalitnějších českých kapel v historii. Dodnes si živě pamatuju, že už někdy ve třinácti jsem zasněně poslouchal Černý andělé a zapáleně odříkával ej, áj, dý, es, aniž bych vlastně věděl, co to znamená :-)

Chcete-li také hodnotit, musíte se přihlásit, nebo zaregistrovat.