Martina Trchová

Martina Trchová (* 14. února 1983 Praha) je česká zpěvačka, skladatelka a textařka.

Už v roce 2000 kolem sebe vytvořila malou kapelu Vzdušné zámky (Iva Třeboňáková – flétna, Stanislav Hynek – kytara, basová kytara a příležitostně další spoluhráči) a v tomto složení se objevili na festivalu Zahrada, v březnu 2001 začala vystupovat sama, v květnu téhož roku získala první místo na festivalu Folkový kvítek. V tomtéž roce ale potkala flétnistku a zpěvačku Karolinu Skalníkovou, se kterou vystupuje dodnes, z počátku v duu, které občas rozšiřoval kytarista Jan-Matěj Rak. Skalníková hostovala v jedné písni na první demonahrávce Teprv se probouzím (2001), následující Maxisingl (2003) už nahrály spolu. V roce 2004 získaly ocenění na dvou velkých českých folkových festivalech (autorská a interpretační Porta a Krteček na Zahradě) a od začátku příštího roku začala Martina Trchová natáčet své debutové album Čerstvě natřeno. Většina písniček alba, na kterém spolupracovala s Karolinou Skalníkovou, Janem-Matějem Rakem (také autor jedné z písní), Máriem Bihárim, Františkem Rabou, Vítem Sázavským, Vlaďkou Hořovskou, Žofií Kabelkovou, Zdeňkem Vřešťálem a dalšími, byla nahrána v kapelových aranžích. Po vydání alba to na sklonku roku 2005 vyústilo k vytvoření malé kapely (Trchová, Skalníková, Rak, Ondřej Kout – bicí, Martin Mráz – basová kytara, klavír; hostující Boris Kubíček – saxofon[4]), která ale fungovala jen krátce.

Od roku 2007 hrávala Trchová i s kontrabasistou Michalem Pospíšilem, který zpočátku rozšiřoval duo se Skalníkovou, popř. trio i s Rakem. Pak ale Karolina Skalníková odešla na mateřskou dovolenou a Jana-Matěje Raka nahradil kytarista Patrik Henel. Vznikla tak skupina, která vystupovala pod názvem Trijo (v repertoáru měli i Henelovy písně) a fungovala něco přes rok do podzimu 2008.

Po rozpadu Trija se Martina Trchová vrátila ke hraní v duu se Skalníkovou. V druhé polovině roku 2009 se ale vrátil Patrik Henel a 26. října měla premiéru nová koncertní sestava Trchová – Skalníková – Henel a nový kontrabasista Radek Polívka. Brzy poté Martina Trchová oznámila, že připravuje nové album, které vyšlo v dubnu 2010 u Indies MG pod názvem Takhle ve mně vyjou vlci.

Spolu s písničkářkami Magdou Brožkovou a Žofií Kabelkovou tvoří humorné trio Ježibabinec. Někdy jako zpěvačka koncertuje spolu s folkovým duem Hořký kafe, hostuje také při koncertech Nestíháme či u Pavla Pokorného (album Pokoj pro hosty).

Vystudovala český jazyk a výtvarnou výchovu na pedagogické fakultě UK a nyní tyto předměty učí.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/…tina_Trchová
Licence textu: Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0

Bookmark and Share
Loading...

60%
Hodnotit (1 × hodnoceno)

Přidat k oblíbeným (0 × přidáno)

Diskografie

Žánr

Jiné (35 kapel v žánru)

Hodnocení (1)

lucky-luc 60%

Martina je výborná zpěvačka, má dobré texty a k tomu Karolinu Skalníkovou… dohromady to šlape moc hezky. Pohodová hudba.

Chcete-li také hodnotit, musíte se přihlásit, nebo zaregistrovat.