Massive Attack

Massive Attack je britská triphopová skupina, založená v Bristolu roku 1988. Původní trio Robert Del Naja, Grantley Marshall a Andrew Vowles bylo v Bristolu známé coby sound system The Wild Bunch. Jejich první album Blue Lines (1991) je nadmíru důležité. Massive Attack tehdy kombinací jazzu, hip hopu, rocku, a soulu vytvořili zcela nový žánr – trip hop. Další desky Protection (1994), Mezzanine (1998) a 100th Window (2003) jsou rovněž kritiky velmi ceněné. Známí jsou i díky politicky laděným projekcím během koncertů a velkému množství hostů (např. Madonna, Sinéad O'Connor, Tricky).

V osmdesátých letech tvořili jádro skupiny Robert Del Naja („3D“), Grant Marshall („Daddy G“) a Andrew Vowles („DJ Mushroom“). Příležitostně spolupracoval i Tricky, který rovněž působil v projektu The Wild Bunch. Jako první vyšel singl „Any Love“, následovaly „Safe From Harm“ a „Unfinished Sympathy“ (s vokály Shary Nelson). Tyto se objevily i na Blue Lines – desce, která bývá označována za jednu z nejvlivnějších britských nahrávek 90. let. Důležitou kapelu silné bristolské scény (dále např. Portishead) tak pasovala na zakladatele trip hopu.

Během Války v Zálivu si zkrátili jméno na Massive, aby tak vyjádřili nesouhlas s napadením Iráku. Na následující desce Protection se významně podílel Tricky, který přispěl vokály v jedné z nejznámějších písní – „Karmacoma“. V roce 1996 zvítězili na BRIT Awards v kategorii „best dance act“ , o rok později přispěli písní „Superpredators (Metal Postcard)“ na soundtrack k filmu The Jackal. No Protection je název pro remixové album předchozí desky. Všechny skladby upravil do dubového stylu Mad Professor. Skupina v tomto období především vydatně koncertuje (vystupují i v Čechách) a svoje aktivity rozšiřuje i na spolupráci s Madonnou, Garbage a Marvinem Gayem.[1]

Deskou Mezzanine se poslouvají k temnějšímu, strnulému zvuku. Zpěvačku Elizabeth Fraser z Cocteau Twins je slyšet ve třech skladbách, dále hostují Sarah Jay a Horace Andy. Při koncertech nyní pracují s více nástroji. Kromě mnoha hostů mají v arzenálu i živého kytaristu, hráče na basovou kytaru, bubeníka, klávesistu. Finální obraz dotváří videoprojekce a světelná show. Skladba „Angel“ zazněla ve filmech Pi, Stay, Podfu©k, Antitrust, Flight of the Phoenix a Go. Píseň „Dissolved Girl“ je známá z filmu Matrix.

Na čtvrtém albu 100th Window se muzikantsky nepodepsal Grantley Marshall, i přesto se v roce 2004 dostalo až na vrchol britské hitparády. Odchází i Andrew Vowles, naopak významně spolupracuje známý Horace Andy. Ve stejném roce vyšel i soundtrack i filmu Luca Bessona s názvem Danny the Dog. V roce 2006 vyšlo výberové album, na kterém se objevuje nový singl „Live With Me“ s hostujícím jazzovým kytaristou Terrym Callierem.

Vydání zatím posledního alba Heligoland je naplánováno na 8. února 2010; album bude obsahovat 10 nových skladeb.[2]Massive Attack si vždy vybírali ty nejlepší zpěváky.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/…ssive_Attack
Licence textu: Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0

Bookmark and Share
Loading...

80%
Hodnotit (1 × hodnoceno)

Přidat k oblíbeným (0 × přidáno)

Diskografie

Žánr

Elektronika (8 kapel v žánru)

Hodnocení (1)

Langi 80%

Pouze procentuální hodnocení

Chcete-li také hodnotit, musíte se přihlásit, nebo zaregistrovat.