Metallica

Metallica je americká heavy metalová kapela z Los Angeles, založená v roce 1981. Založena byla, když si Lars Ulrich podal inzerát v místních novinách. Sestavu Metalliky tvoří Lars Ulrich jako bubeník, James Hetfield jako zpěvák a kytarista a Kirk Hammet jako kytarista. Na postu basisty se vystřídalo několik muzikantů, přičemž posledním z nich je momentálně Robert Trujillo.

Raná tvorba Metalliky obsahovala rychlé tempo a instrumentální a agresivní muzikanství, díky čemuž se Metallica stala jednou z kapel „velké čtyřky“ trash metalového žánru, spolu s kapelami Slayer, Megadeth a Anthrax. Skupina si rychle získávala fanoušky v undergroundové hudební komunitě a také pozitivní hodnocení kritiků, kteří s vydáním Master Of Puppets popisovali toto album jako nejvlivnější trash metalovou desku. Skupina dosáhla značného úspěchu s albem Metallica (1991), které debutovalo jako číslo jedna v žebříčku Billboard 200 a které zároveň skupinu posunulo daleko více směrem k hlavnímu proudu metalu.

Metallica se spolu s dalšími kapelami v roce 2000 soudila se serverem Napster kvůli sdílení autorského materiálu zdarma a bez souhlasu členů kapely. Byla učiněna dohoda a Napster se stal placenou službou. Přestože se deska Metalliky St. Anger dostala na první místo v Billboard 200, mnoho fanoušků kapely ji odsoudilo pro absenci kytarových sól a zvuk snare bubnu. Období vzniku desky St. Anger dokumentuje film Some Kind of Monster.

Metallica za dobu své existence vydala devět studiových alb, dvě živá alba, dvě EP, dvacet čtyři hudebních klipů a čtyřicet pět singlů. Získala devět cen Grammy a jako první v historii měla pět debutů na prvním místě žebříčku Billboard 200. Tento rekord byl později vyrovnán Dave Matthews Bandem.

Alba Metallica (1991) se prodalo 15 milionů ve Spojených státech a 22 milionů celosvětově, což z něj dělá pětadvacátou nejprodávanější desku ve Státech. Kapela prodala celkově odhadem 100 milionů desek, přičemž jen ve Spojených státech prodala přes 52 milionů desek.

Zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/Metallica
Licence textu: Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0

Bookmark and Share
Loading...

90%
Hodnotit (4 × hodnoceno)

Přidat k oblíbeným (1 × přidáno)

Diskografie

Žánr

Metal (27 kapel v žánru)

Hodnocení (4)

police666 80%

o trochu horsi nez Mejdni

cunicekb 100%

Pouze procentuální hodnocení

Stofy 80%

Pouze procentuální hodnocení

Langi 100%

Metallica mi otevřela dveře do žánru metalu, což znamená, že jsem díky ní objevil mnoho hudebních pokladů. Znamená to taky, že do určité míry definovala mou představu o kvalitě metalu a já s touhle představou dodnes srovnávám – ať chci nebo ne.

Potíž s hodnocením Metalliky pro mě je v tom, že podle mě měla už dávno skončit. Vážně. Nejlépe někdy před rokem 1997, protože poslední album, který mám já osobně rád je Load a za ty další se dodnes tak trochu stydím.

No, protože jsme v žánru Metal a protože která jiná kapela toho pro metal udělala tolik (Iron Maiden? chachachá ;-)) a díky válům jako Orion, The Call of Ktulu, …And Justice for All, To Live Is To Die a třeba The Outlaw Torn dávám stovku. Co bylo potom, mě nezajímá.

Chcete-li také hodnotit, musíte se přihlásit, nebo zaregistrovat.