Nirvana

Nirvana byla americká rocková kapela, kterou založil zpěvák a kytarista Kurt Cobain a basista Krist Novoselic v Aberdeenu ve Washingtonu roku 1987. Nirvana prošla dlouhým obdobím hledání bubeníka, nejstálejším mužem na této pozici byl Dave Grohl, který se ke kapele připojil v roce 1990.

V roce 1989 vydala Nirvana svoje debutové album Bleach pod nezávislým labelem Sub Pop a uvedla se tak jako součást hudební scény ve městě Seattle. Po podepsání smlouvy s velkým labelem DGC Records zažila Nirvana nečekaný úspěch se singlem Smells Like Teen Spirit z jejich druhého alba Nevermind (1991). Krátce nato kapela vstoupila do hlavního proudu spolu s podžánrem alternativního rocku zvaným grunge.

Jako frontman Nirvany, Kurt Cobain brzy zjistil, že je nazýván „mluvčím generace“ s Nirvanou jako „vlajkovou kapelou“ Generace X; nicméně tento druh pozornosti nebyl Kurtu Cobainovi příjemný. Soustředil se proto na hudbu a věřil, že sdělení kapely a její umělecká vize je veřejností špatně chápána. Do této situace Nirvana vstoupila se svým třetím studiovým albem In Utero (1993).

Krátká existence Nirvany byla ukončena smrtí Kurta Cobaina v dubnu 1994, nicméně popularita kapely a její vliv v následujících letech pokračoval. V roce 2002 se nedokončené demo z posledního natáčení You Know You're Right umísťovalo na předních příčkách playlistů rádií po celém světě. Od vzniku kapely se prodalo přes pětadvacet milionů jejich alb ve Spojených státech a přes padesát milionů celosvětově.

Zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/Nirvana_(band)
Licence textu: Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0

Bookmark and Share
Loading...

83%
Hodnotit (7 × hodnoceno)

Přidat k oblíbeným (1 × přidáno)

Diskografie

Žánr

Rock (77 kapel v žánru)

Hodnocení (7)

police666 80%

Pouze procentuální hodnocení

cunicekb 60%

Pouze procentuální hodnocení

Stofy 100%

Pouze procentuální hodnocení

Dzik 100%

Pouze procentuální hodnocení

Pavlínka 80%

Pouze procentuální hodnocení

Langi 80%

Taková ta echt vlna Nirvany mě celkem minula, začal jsem ji mít rád až když už nebyla tak populární a jako mnoho jiných i mě získal Unplugged. Což bylo, pokud se dobře pamatuju, nejlepší album i podle Cobaina.

Mega-charismatický Cobain, mega-úderný Grohl, mega-vysoký Novoselic a Drain You – to můžu ;-)

lucky-luc 80%

K Nirváně bych si možná cestu nenašel, nebýt vynikajícího unpluggu, který mi jemnější formou zpřístupnil další písničky, které se mi předtím zdály nestravitelné. Nicméně si pamatuji jeden půjčený videozáznam Unplugged in New York, který jsem doma pustil a mamka poslouchala se mnou s mírně znuděným výrazem ve tváři. Teprve u konce písničky Where did you sleep last night viditelně pookřála a prohlásila, že „tohle je konečně pravá Nirvána!“.

Chcete-li také hodnotit, musíte se přihlásit, nebo zaregistrovat.