Pepa Nos

Pepa Nos, vlastním jménem Josef Nos, (* 16. května 1949, Šumperk, Československo) je český písničkář, učitel jógy a jazyků, příležitostný herec vedlejších rolí. Jako písničkář vystupuje především v malých klubech a ve školách, příležitostně i na festivalech. Přestože mezi znalci folku je velmi známý, jeho písničky se jen zřídka objevují v rozhlase nebo v televizi.

Dětství prožil ve Vidnavě, je potomkem lidového řezbáře. Je ženatý, má dceru Lucii, která také koncertuje a dvěma písničkami hostuje na jednom z jeho alb.
Pepa Nos vystudoval gymnázium v Jeseníku. Na Vysoké škole strojní a textilní v Liberci vydržel v roce 1967 jeden měsíc. Od roku (1968) studoval nejprve rok na jazykové škole v Ostravě, pak 5 let angličtinu a francouzštinu na univerzitě v Praze.

Od roku 1974 veřejně vystupuje, studium přerušil. Roku 1976 na podnět olomouckého kulturního inspektora Tylšara dostal půlroční zákaz činnosti od Středočeské krajské agentury za to, že si při vystoupení zul boty, tedy „svlékal se“. V roce 1982 mu bylo zakázáno se „zpíváním živit“ a zároveň proti němu bylo zahájeno trestní řízení (nedovolené podnikání, příživnictví, rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví), pod záminkou duševní poruchy mu byl odebrán řidičský průkaz. Roku 1982 se začal živit jako lektor angličtiny. Roku 1984 byl na základě vykonstruovaných obvinění z hospodářské kriminality odsouzen na dva roky s podmínkou na pět let. V roce 1985 byl zproštěn obvinění. Od roku 2000 pořádá festival Krylonoce na počest Karla Kryla. Předtím pořádal i komorní festival Nosova koliba na své chalupě ve Vlčkové na Zlínsku.

Politicky se angažuje v protikomunis­tických aktivitách, veřejně sympatizuje například s Petrem Cibulkou a Vladimírem Hučínem. V roce 2002 jej strana Pravý blok prezentovala jako svého kandidáta na prezidenta republiky. V roce 2002 neúspěšně kandidoval do Poslanecké sněmovny PČR jako jediný kandidát za Balbínovou poetickou stranu ve Středočeském kraji. Dlouhodobě se angažuje v ekologistických aktivitách.
Od roku 1984 působí jako učitel jógy. Vede každoročně kurzy jógy v Chorvatsku.

Pepa Nos zpívá převážně vlastní písničky. Do jeho repertoáru patří i přeložené písničky jiných autorů (Časy se mění, The times they are changing od Boba Dylana) nebo zhudebněné básně (Když… Rudyarda Kiplinga v přebásnění Otokara Fischera, od Františka Gellnera Babička Málková, To je teď celá moudrost moje, Noc byla. Usnout nemoh‘ jsem…, od Jaroslava Durycha Básníku, básniku). Písničku Můj zpěv složil pro svoji dceru Lucii.
Mezi nejznámější Nosovy písničky patří Agent sí aj ej a Země je kulatá. Písnička Nedej se! dala název a příležitostnou část znělky ekologistickému pořadu České televize, vysílanému od počátku roku 2000 dosud.
Skládá a hraje od svých 16 let, jeho první písničkou, jakmile se naučil první tři akordy, byla Proč Amor do mě vstřelil šíp?

Hraje na kytaru, foukací harmoniku, občas i na klavír. Texty zasahují od filosofických, duchovních a společensko-kritických témat až k pohrávání si s jazykem a situacemi. Často improvizuje, texty i provedení jednotlivých písniček se postupně vyvíjejí a sotvakdy jsou na dvou různých koncertech stejné.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Pepa_Nos
Licence textu: Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0

Bookmark and Share
Loading...

70%
Hodnotit (2 × hodnoceno)

Přidat k oblíbeným (0 × přidáno)

Diskografie

Žánr

Jiné (35 kapel v žánru)

Hodnocení (2)

cunicekb 60%

Pouze procentuální hodnocení

lucky-luc 80%

Pepa Nos se těžko hodnotí. Je originální, osobitý, jeho písně často vyvolávají emoce, příjemné i nepříjemné, ale hlavně silné. Cítím k němu i osobní sympatie – názory, pohled na život, jógu… a písničku Země je kulatá jsem měl rád už jako kluk, dokonce jsem u ní i ráno cvičíval, sice ne jogu, ale i tak by to Pepu Nose určitě potěšilo :-) A kdokoliv, kdo umí hrát pěkně na foukací harmoniku má u mě velké plus. Silných 80% i přesto, že se mi některé písničky moc nelíbí. Ale možná jen zasahují něco v mém nitru, co nechci vytahovat na světlo boží…

Chcete-li také hodnotit, musíte se přihlásit, nebo zaregistrovat.