Pražský výběr

Pražský výběr je kultovní českou kapelou, která vznikla v roce 1980, v letech 1983 – 1986 byla zakázána komunistickým režimem. Po roce 1989 vystupovala sporadicky. Po neshodách uvnitř skupiny se na konci roku 2006 rozpadla. Michael Kocáb a Klaudius Kryšpín pak s dalšími muzikanty založili Pražský výběr II.

V osmdesátých letech byl Pražský výběr velmi oblíbený a profesionálně dobře vybavený. Jejich mottem bylo:odvaz, sranda, recese, crazy humor, ironie a nadsázka (kniha Excentrici v přízemí). Přinesl na veřejnost něco úplně nového.Vznikl vedle Pražského Big Bandu a zpočátku hrál čistý jazz rock. Velmi rychle si utvořil svůj vlastní repertoár a přihlásil se k novému rockovému proudu. Hudebníci používali zvláštní oblečení, masky, paruky a hráli naprosto přirozeně, bez choreografie. V textech pak převažovala zvukomalebnost a slova, která nedávala žádný význam (nazývali to „svahilštinou“). Některé písničky otextoval František Ringo Čech.

V roce 1982 natočil s Pražským výběrem režisér Juraj Herz film Straka v hrsti, který byl však okamžitě uzamknut do trezoru. StB začalo tehdy nejpopulárnější českou rockovou skupinu tvrdě pronásledovat. Hotové album se stejným názvem Straka v hrsti samozřejmě nevyšlo. Přišly zákazy a rok 1983 znamenal konec Pražského výběru. O rok později natočil režisér Michal Herz dokument Nesmírná únava materiálu. Po vynuceném zákazu se skupina znovu objevila v roce 1986 pod názvem Výběr.

Bookmark and Share
Loading...

100%
Hodnotit (1 × hodnoceno)

Přidat k oblíbeným (1 × přidáno)

Diskografie

Žánr

Jiné (35 kapel v žánru)

Hodnocení (1)

cunicekb 100%

Pouze procentuální hodnocení

Chcete-li také hodnotit, musíte se přihlásit, nebo zaregistrovat.