Queen

Queen byla britská rocková skupina založená v roce 1970 v Londýně. Původně skupinu tvořili kytarista Brian May, zpěvák Freddie Mercury a bubeník Roger Taylor, o rok později se k nim přidal baskytarista John Deacon. Brian May začínal ve skupině The Others, v roce 1969 založil s Taylorem kapelu Smile. Obě se však krátce po svém vzniku rozpadly, a tak 19. února 1971 spolu s ostatními spoluhráči poprvé vystoupili pod názvem „Queen“.

Počínaje rokem 1973 vydali patnáct studiových a pět živých desek, řadu kompilací a singlů. Osmnáctkrát obsadily jejich nahrávky první příčku albových hitparád po celém světě (např. Bohemian Rhapsody, Under Pressure nebo Innuendo). Během své historie obdrželi množství ocenění za živé pojetí skladeb, prodeje alb i hudební přínos. Jejich vystoupení na Live Aid v r. 1985 bylo zvoleno nejlepším koncertem všech dob[3]. V roce 2001 byli uvedeni do Rock and Roll Hall of Fame[4], o rok později na Hollywoodský chodník slávy[5].

Kapela se nerozpadla ani po smrti Freddie Mercuryho v roce 1991, ani po odchodu Johna Deacona v roce 1997. S novým zpěvákem Paulem Rodgersem (poprvé v r. 2005 – 2010) vystupují pod názvem Queen + Paul Rodgers. Rok 2006 byl ve znamení severoamerického turné, navíc ohlásili návrat do studia – poprvé po třinácti letech. V r.2008 vyšlo nové album The Cosmos Rocks, turné k novému počinu bylo zaznamenáno na DVD Live In Ukraine, které vyšlo v r. 2009. Koncert na Charkovském náměstí navštívilo 350 000 lidí. Queen vynikali nad ostatními skupinami svými originálními skladbami, zajímavé bylo spojení rocku s operou v Bohemian Rhapsody, dále Freddieho hlasovým rozsahem a showmanstvím. Charakteristický zvuk skupiny udávala elektrická kytara Briana Maye, vyrobená ze starého krbu.

Kariéra skupiny Smile odstartovala na chodbách londýnské Imperial College, kde se student fyziky Brian May pokusil sestavit soubor. Bývalý adept zubního lékařství Roger Taylor a student Tim Staffell. se k němu rychle přidali a začali si říkat Smile. V r. 1969 podepsali smlouvu s Mercury Records, vydali však pouze jeden singl, který byl naprostý propadák. Roku 1970 odchází ze sestavy Tim Staffell, aby skusil své štěstí jinde, u Humpy Bong. Tim přemluvil svého bývalého spolužáka z umělecké školy, Farrokha Bulsaru, později známého jako Freddie Mercuryho, aby se přidal ke Smile (dříve zpíval s méně zmámými skupinami Wreckage a Sour Milk Sea). Rodák ze Zanzibaru měl velice přesnou představu o podobě kapely. „Musíte dělat mnohem originálnější písničky a mnohem jasněji definovat způsob vašeho hudebního vyjadřování. Kdybych byl vaším zpěvákem, věděl bych, jak na to!”, řekl tehdy a byl okamžitě přijat do souboru.

V roce 1970 zkoušeli, skládali (skládali všichni tři) a zdokonalovali repertoár, který předvedli jen párkrát na večírcích kamarádům. Skupina vyzkoušela šest basových kytaristů (např. Barry Mitchella, Mike Grosse), ale nakonec měli jasno. Čtvrtým členem skupiny se stal v roce 1971 John Deacon, nejmladší člen kapely. Poté přijali název Queen. Freddie to vysvětlil takto:„Je to jenom jméno, ale je královské a zní nádherně. Je to silné slovo, naprosto univerzální a bezprostřední.“

Velký průlom přišel roku 1972, kdy se začínají objevovat v nejrůznějších londýnských klubech a barech.

Queen

V roce 1973 si jich všimli pracovníci Trident Audio Productions. Podepisují vydavatelskou, producentskou a manažerskou smlouvu. Jejímž výsledkem je příslušnost k mamutí společnosti EMI. Jejich první singl, Keep yourself Alive byl propadák. Tisk je ztrhal a Radio One odmítlo hrát tuto píseň. Jejich první album Queen propadlo stejně.

Queen II

V roce 1974 vychází album Queen II a s ním i první hit Queen Seven Seas or Rhye. V tomto roce Freddie vydává pod pseudonymem Larry Lurex singl I Can Hear the Music. Singl Seven Seas of Rhye si začal prodírat cestu hitparádami a skupina poprvé zažila masový ohlas.

Sheer Heart Attack

Během roku 1974 vydala skupina album, které konečně prokázalo jejich možnosti. Sheer Heart Attack, album v mnohém převyšující obě předcházející, obsahovalo i klasickou Killer Queen, která dokazuje dokonalou souhru všech členů. Singl obsazuje druhou příčku a skupina za píseň získává cenu Zlatý lev. Zaslouženě následovala Seven Seas or Rhye do první desítky, kde se ustálila na druhém místě a připravila tak skupinu o první vrchol hitparád. Spolu s další písní, Now I´m Here Briana Maye (jedenáctá příčka žebříčku) album dokazuje, že Queen jsou schopni tvořit propracovanou­ hudbu.

A Night At The Opera

Rok 1975 znamená pro Queen historický milník. Vychází přelomové album A Night At The Opera a svět už ví, že rock má svého panovníka. Tažným koněm byla Freddieho magnum opus Bohemian Rhapsody, jedna z nejvynaléza­vějších a nejoslnivějších písní rockové historie. Píseň je inhed katapultována na první místo hitparád, kde se udrží neskutečných 9 týdnů. To z Queen učinilo rockové megastar. Freddie za Bohemian Rhapsody získává cenu Ivora Novella. K písni vzniká videoklip, který je považován za „zakladatele hudebního videa“. Další skladby alba, You´re My Best Friend Johna Deackona a Love of my Life stávají hity. A Night At The Opera nepřinesla jen hity, ale poprvé i dnes legendární logo skupiny, které se skládá z horoskopických znamení jejích členů (rak, panna, dva lvi) a ptáka Fénixe, který ochraňuje písmeno Q. Obrázek navrhl Freddie Mercury.

Queen si vždy zakládali na podobě obalů svých alb a singlů. S některými z nich byly problémy zvláště v USA a musela zasáhnout tamní cenzura, nelíbilo se např. obnažené ženské pozadí na obálce singlu Fat Bottomed Girls nebo dvě svíjející se lidská těla na Body Language.

A Day At The Races

Queen si získali svět svou obratností a vydali další album pod názvem vypujčeným z jednoho filmu bratři Marxů, A Day At The Racer. Téměr přesně rok za rok po Noci v opeře přináší album další smršť skvělých písní, včetně šokující Tie Your Mother Down, Good Old-Fashioned Loverboy a nejúspěšnější Somebody To Love (2. místo britské hitparády). V září téhož roku se uskutečnil úspěšný open air koncert v Hyde Parku, který shlédlo 150 000 lidí.

News Of The World

Ze šestého alba, News Of The World, vydaného v roce 1977, pocházejí dvě z nejznámějších a nejoblíbenějších hymen skupiny. Dvě skladby, dodnes bourající stadiony, We Will Rock You a We Are The Champions. Skladby otevírající celé album, mají silnou sborovou linii a publikum se jimz rádo nechává doslova strhnout. Queen vyjíždějí na turné po Americe. Roger Taylor hledal větší uplatnění jako sólový zpěvák a jako první ze všech členů započal v r. 1977 svou sólovou kariéru, které se věnoval souběžně s Queen.

Jazz

Album Jazz z roku 1978 sice neznamená ovládnutí teritoria Milese Davise, ale je zde dostatek materiálu opravňujícího takovýto titul. Byla to směs hitů, barokní Fat Bottomed Girls, mezitím úprk k Don´t Stop Me Now nebo technická Bycicle Race. V 70.letech se Freddie Mercury dělil na řadových deskách o mikrofon s Brianem Mayem a Rogerem Taylorem, kteří pravidelně přispívali na nové album jednou, někdy i dvěma písničkami, v nichž měli hlavní vokál (John Deacon bohužel nikdy sólo nezpíval). V 80.letech dostávali prostor jen na B stranách singlů. Singl Spread Your Wings obsazuje třicátou čtvrtou příčku.

Live Killers

V dubnu 1979 odjíždí skupina na velké turné do Japonska, kde jsou velmi populární. Skladby z evropských koncertů jsou nahrávány a vydány jako živé album Live Killers. Album obsazuje třetí příčku hitparád, ale jeho zvuk je nekvalitní a Roger Taylor prohlašuje, že tato deska do diskografie Queen oficiálně nepatří.

Play The Game

Po Jazzu přišla Play The Game (1980), znamenající návrat ke studiové práci po dvou letech. Album ukazovalo další možnosti kapely v písních Save Me, silné baladě, ve které je Freddieho vokál rozvinut naplno, a Crazy Little Thing Called Love. Elvisovská skladba kde Freddie poprvé hraje na kytaru. Ale skutečnou bombou je Another One Bites The Dust, Johnova skladba, která se rytmem funky a úžasnou basovou linkou dostává do oblasti, kterou do té doby okupovali černí disco zpěváci.

Flash Gordon

Pak přišel další převrat ve vývoji skupiny, který jim zajistil zcela odlišný druh publika – návštěvníky kin. Roku 1980 přivítali novou dekádu zkomponováním hudby k celovečernímu filmu, přivádějícího na plátno nezničitelného komiksového hrdinu Flashe Gordona. V tu dobu nebyla spolupráce rocku s filmem obvyklá – film ještě neobjevil výhody speciálně upravené rockové hudby, ale Mercury, Deacon, May a Taylor byli prvními střihy filmu tak nadšeni, až začnou tuto novou výzvu zdolávat. Byl to naprostý úspěch, který dokazoval, že je možné vytvářet novou hudbu k filmu a mimochodem z ní udělat i hit. Flash, vtipné spojení původního zvuku se hřmícím zborem, doslova prolétl žebříčkem singlů a album dosahuje desáté příčky hitparád.

Greatest Hits

Po této dobrodružné práci vzniká další album, Greatest Hits. Byl to další skutečný mezník a zárověň nejlépe prodávaná kompilace úspěšných písní nějaké sklupiny v historii. Přinášelo 10 hitů, které se dostaly do první desítky anglického žebříčku, s vedoucí Bohemian Rhapsody to byla přehlídka těch nejlepších písní Queen , předvádějící jejich neuvěřitelné ovládnutí vokální a instrumentální stránky projevu.

Hot Space

Unešeni úspěchem sbírký svých největších hitů, se rozhodli natočil album, na kterém se mělo objevit jedno z nejúžasnějších spojení – Queen a David Bowie. Jejich netypický duet Under Pressure vyletěl na vrchol britské hitparády. Tuto famtastickou skladbu nalezneme na albi Hot Space z roku 1982, které naznačovalo ještě další tvář Queen – dobývání taneční scény. Skupina již sklízela úspěch s disko skladbou z pera Johna Deacona Another One Biter The Dust, ale nyní se rozhodli zaútočit celou řadou písní, které by ovládly taneční parket: Back Chat, Body Language a Las Palabras De Amor, ale jediný hitparádový úspěch ji vyneslo právě prvenství se Bowiem.

Neměnila se jen hudba Queen, ale i Freddie Mercury samotný. V 70.letech si zakládal většinou na dámských koncertních převlecích, které mu byly šité přímo na míru, na dlouhých vlasech a černém laku na nehty. Na přelomu 70. a 80.let vše vyměnil za kožené oblečky, krátký sestřih a hustý knír (s ním vystupoval až do r. 1986 a zřejmě se dnes jedná o nejcharakte­rističtější podobu Freddieho, tak si ho téměř všichni z nás pamatují nejvíce)

Po Hot Space v roce nastala dvouletá přestávka, během které se všichni členové věnovali sólové práci. V roce 1983 John Deacon natáčí singl s Man Friday and Jive Junior, Picking Up Sounds. Brian May vystupuje na koncertě Def Leppard v Los Angeles, produkuje album skupiny Heavy Pettin a vydává sólové minialbum Star Fleet Project. Freddie Mercury v Mnichově natáčí album Mr Bad Guy. Byla to užitečná pauza. Když se znovu sešli, vytvořili jedno ze svých vůbec nejlepších alb.

The Works

The Works z roku 1984 nejen přitáhly nové posluchače, také to bylo do té doby jejích nejúšpěšnější album. Nabízelo bez nadsázky megaúspěšné písně, od sci-fi vize Radio GaGa až k rockového stompu Hammer To Fall, které na každé notě neslo pečeť Briana Maye. Dál tu byli hity It´s a Hard Life a hlavně I Want To Break Free. Zde Mercury podává skvělý výkon. exceluje nad nástroji ve skladbě o emancipaci a volnosti, která se později stala hymnou jejich fanoušků v represivních režimech po celém světě, zvláště v Jižní Americe a Jižní Africe. Do alba byla také zařazena skladba Is This The World We Created, kterou Mercury s Mayem předvedli na gigantickém koncertu Live Aid. V říjnu provádí skupina zřejmě svou nejkontroverznější akci – vystupijí před nmohatisícovými davy v jihoafrickém Sun City. Toto rozhodnutí se setkalo s mohutnou dávkou kritiky. Brian May vše vysvětluje: „Jsme rozhodně proti apartheidu a všemu podobnému, ale myslím, že jsme tak vystavěli velký kus mostu mezi národy.“ V listopadu vychází vánoční singl Thank God It´s Christmas, příčka dvacet jedna.

Live Aid – koncert, který otřásl světem

13. července 1985 – největší představení všech dob. Koncert Live Aid představil sbírku toho nejlepšího, co svět nabízí – Queen, Paul McCartney, Elton John, David Bowie, U2, The Who, Mick Jagger, Sting a mnoho dalších.Koncert pro pomoct hladem trpící Etiopii sledovalo na stadionu ve Wembley pres 70 000 diváku, taktéž ve Philadelphii a televizní přenos sledovala více jak 1 miliarda lidí. I když každá skupina měla na vystoupení jen 20 minut, Queen vlétli na pódium s největšimi hity: Bohemian Rhapsody, Hammer To Fall, Radio GaGa, Crazy Little Thing Called Love, We Will Rock You a We Are The Champions. S každým svým tónem si Mercury omotávál dav víc a víc kolem prstu do ovládnutí celého davu. Celý stadion zpíná s ním. Pouhých 20 minut stalo Queen k tomu, aby se staly hvězdami večera. Druhý den snad všechny noviny po celém světě měli na titulní straně: „Queen is King“ a jejich vysoupení se stalo nejlepším živým vystoupením všech dob!

Vystpují v Brazilském Rio de Janeiru v tamější festifalu, kde je vidělo bezmála 250 000 diváků. V dubnu vychází Mercuryho sruhý singl, I Was Born To Love You a dostává se na 11. místo žebříčků. První Freddieho sólové album, Mr Bad Guy, napsané i produkované Mercurym, obsazuje šestou příčku.

A Kind Of Magic

V roce 1986 skupina obohatila sbírku alb další deskou A King Of Magic. Většina písní byla zkomponována pro pohádku pro dospělé Hihglander s Christopherem Lambertem v hlavní roli. Album vyleťelo na vrchol popularity a singly se prodávali úspěšně po celém světě. One Vision, hold Queen iniciátorovi koncertů Live Aid Bobu Geldolfovi, obsadil sedmou příčku hitparád, A KInd Of Magic se během jedenáctitýdenního putování žebříčkem objevilo na příčče třetí. Obě písně ukazovaly šíři záběru skupiny: One Vision byl klasický rock, druhá skladba líbivý a hravý popěvek. Další byli Princes Of The Universe, dojímavá balada Who Wants To Live Forever? a Don´t Lose Your Head za asistence talentované Joan Armatradingové. V květnu vychází titulní píseň z muzikálu Daeva Clarka Time v Mercuryho podání. Je to jedna ze dvou skladeb, kterou pro muzikál nahrál. V tomto roce Queen na evropském Magic Tour viděl více jak jeden milión diváků. Turné začalo ve Stockolmu 7. června a končilo 9. srpna v Knebworth Park – byl to jejich největší koncert v británii a poslední koncert vůbec! Na turné se skupina zapsala do historie, když jako první hrála za železnou oponou – 27. července na Nepstadionu v Budapešti.

Live Magic

V prosinci tohoto roku je vydáno živé album Live Magic, obsahující výběr největších hitů skupinu nahraných během turné v roce 1986. Obsazuje 3. místo v žebříčku LP.

Rok 1987. Queen si chtějí odpočinout od nahrávání i koncertování. Mercuryho sólová kariéra, stejně tak, jako Rogera Taylora, se rozjíždějí naplno. Freddie v únoru vydává singl The Great Pretender, ze kterého se stane jeho největší hit (4. příčka). Mercury natáčí se španělskou operní pěvkyní Montserrat Caballé album Barcelona, jehož titulní píseň Barcelona vybere olympijský výbor jako hudební téma barcelonských olympijských her v roce 1992. Taylor zakládá skupinu The Cross, protože mu chybí koncertní činnost, během doby odpočinku Queen se chce s nimi vydávat na turné. V žáří vychází jejich první singl Cowboys And Indians.

Mercuryho sólová kariéra je na vrcholu. V říjnu vystupuje s Montserrat Caballé v Barceloně. Svůj duet však musí zpěvák odzpívat z playbacku a to vyvolává mnohé dohady. Týž měsíc vydává operní duo album Barcelona, které obsazuje dvacáté páté místo. Vychází i singl z alba, The Golden Boy. Tento rok vychází první album Taylorova souboru The Cross, na závěr roku se k Taylorovi přidávají i Deacon a May a vysupují v Hammersmith Palais.

The Miracle

Po A Kind Of Magic se skupina opět odmlčena až do roku 1989, kdy se objevil The Miracle. Ikdyž je kritiky zatracovali, album vedlo hitparády. Vydáno bylo 29. května 1989. Kromě písně The Invisible Man byli všechny skladby klasické, bez zvláštního novátorství. Dva singly, I Want It All a Breakthru se dostali prvni desítky. Album, ze kterého byla vydány ještě dva singly, The Miracle a filmová skladba Was It Worth It? se znovu stalo úspěšně prodávaným a dokazovalo tak nezměrnou loajálnost fanoušků Queen. Téhož roku zalovilo BBC hluboko v archívech a vydalovalo osm písní, které skupina nahrála v roce 1973 pod názvem Queen At The Beep. Deska sice byla zajímavá, ale komerční úspěch nezaznamenala.

V roce 1990 prudce vzrostly dohady v tisku o Mercuryho zdravotním stavu, byť skupina vytrvale dementovala zprávy, že by zpěvák měl mít AIDS. Na předávání cen BRIT Awards v únoru se Freddie objevuje strhaný a unavený, a tak se dohady opět rozbíhají. Queen získává cenu za výjimečný přínos v oblasti hudby. V tomtéž roce vydává skupina The Cross své druhé album.

Innuendo

Poslední studiovým albem Queen bylo Innuendo, z února 1991, 9 měsíců před Mercuryho úmrtím. Hudebně šlo o návrat k osvědčeným formám, přinášelo některé skvělé písně, které později ještě získaly na údernosti, když si svět uvědomil, jaké utrpení příprava Freddiemu přinášela. Titulní melodie Innuendo byla první písní, která se rovnou usadila na prvním místě žebříčků. Skládala se ze 3 částí, připomínající tak klasickou Bohemian Rhapsody. I´m Going Slightly Man, druhý singl, ukazovala další radikální odklon od klasického zvuku Queen, zejména díky fantasknímu a zábavnému textu, ve kterém Mercury tvrdí, že je jen „o kartičku menší než baliček karet“. Nalezneme zde spoustu tvrdších skladeb jako The Hitman, Headlong a I Can´t Live With You, ve kterých je skupina v plné kráse. Drahokamy v koruně tohoto alba byly Bijou se skvělou kytarou a These Are The Days Of Our Lives, svíravá skladba, ve které se Mercury ohlíží za svým životem a trápí se nemožností vrátit čas.

Videoklipy ke skladbám z této desky vzbuzují pochybnosti o Freddieho zdravotním stavu. Freddie Mercury je pohublý, do kostýmu jsou mu dávány vycpávky, je silně nalíčen a i přesto musí být nakonec použito černobílého záznamu, aby nebylo nic poznat. Jeho slova „I Still Love You“ v posledním natočeném videu These Are The Days Of Our Lives byla nanejvýš symbolická. Posledním singlem vydaným za jeho života v Británii se stává The Show Must Go On. Zdravotní stav Freddiemu neumožňoval, aby k ní bylo natočeno video. Queen se nakonec rozhodnou videoklip pojmout jako sestřih jejich nejúspěšnějších okamžiků z 80.let.

Innuendo je poslední studiovým albem natočeným před Freddieho smrtí. Video ukazuje nemocně vypadajícího, bledého Mercuryho, šaty na něm visí, jeho tvář připomíná masku smrti. Ale deska se oživena tím zvláštním kouzlem, které bylo Queen vzdy vlastní.

Greatest Hits II

Začátkem roku 1991 vychází druhá kompilace největších hitů Queen, Greatest Hits II. Album obsahuje řadu písně, které se dostaly v britské hitparádě do Top Ten, nebo se umístily na vyšších pozicích. Z největších hitů A King Of Magic, Radio GaGa, I Want To Break Free nebo The Show Must Go On. Album vychází pouhý měsíc před Mercuryho smrtí.

23.listopadu 1991 Freddie Mercury poprvé veřejně oznamuje, že trpí AIDS. Do té doby o jeho chorobě věděli pouze nejbližší přátelé a členové Queen. 24.listopadu ve svém domě umírá. Pracoval až do posledních okamžiků svého života. Jeho poslední písně vycházejí až o čtyři roky později na albu Made In Heaven, mnohé z nich museli členové Queen dokončit sami.

V prosinci 1991 jsou Queen navrženi na nejlepší britskou skupinu roku 1991. Vychází také Bohemian Rhapsody, jako hold zemřelému příteli, která vzlétla na první příčku hitparády. Výtěžek prodeje je darován na výzkum AIDS.

Vzpomínkový koncert ve Wembley, Queen – Live at Wembley Stadium

V létě roku 1992 se uskutečnil velký vzpomínkový koncert na počest Freddiemu – Freddie Mercury Tribute Concert kde vystoupil mj. David Bowie, Axl Rose, Elton John, Robert Plant nebo George Michael. Vychází záznam koncertu Queen – Live at Wembley Stadium, který odehrály během turné Magic Tour v roce 1986

Made In Heaven

Rok 1995 je ve znamení poslední studiové desky s písněmi, které Freddie náhrál před svou smrtí a doposud nebyly vydány. Album s příznačným názvem Made In Heaven se stává komenčné velmu úspěšná. Hity Made In Heaven a Too Much Love Will Kill You se stávají hity stejně tak, jako poslední skladba kterou Freddie nazpíval (ikdyž jen polovinu, na druhou část mu nezbyly síly) Mother Love. V tomto roce je slavnostně odhalena Mercuryho socha ve švýcarském Montreaux (zde Queen natáčeli album Jazz).

Queen Rocks

V roce 1997 vychází jediný a zatím poslední nový singl Queen bez Freddieho Mercuryho a za účasti všech zbylých členů skupiny, No-One but You (Only the Good Die Young)‎ na albu Queen Rocks. Pro baskytaristu Johna Deacona skončila činnost Queen rokem 1991, objevuje se se svými přáteli na vzpomínkovém koncertě v r. 1992, dokončuje s nimi desku Made In Heaven, natáčí i singl No-One but You (Only the Good Die Young)‎, ale o obnovení skupiny se zpěvákem Paulem Rodgersem již nemá zájem.

Vychází kompilace největších hitů Greatest Hits III, která navazuje na předchozí dvě kompilace. Opět jde o výběr největších hitů, ale najdeme zde i písně Queen, které nahrály s jinými hvězdami. The Show Must Go On s Eltonem Johnem, Under Pressure s Davidem Bowiem, Barcelona – Freddie Mercury + Montserrat Caballé, Somebody To Love s Georgem Michaelem.

Album Pre Ordained, které vychází na jaře roku 2001 obsahuje raritní, a někdy i nevydané skladby skupiny Queen. Jde o skladby z počátků jejich tvorby, datovaných do let 1969–1971. Obsahuje také I Can Hear Music, kterou natočil Mercury pod pseudonymem Larry Lurex. Balada Going Back nás vrací do začátku sedmdesátých let. Na albu jsou i písně, které se skupinou natočil Tim Staffell (v dobách Smile)

Pro milovníky živách alb vydávájí Queen v roce 2004 dvoudiskové album Queen On Fire, Live At The Bowl. Písně pocházejí z roku 1982, kdy Queen vystupovali pod širým nebem v britském Milton Keynes Bowl. Koncert 5. června 1982 natáčel Channel Four a díky němu mohl koncert vyjít jako dvoudiskové DVD.

Queen Rock Montreal. Queen vystupují živě v Montrealu v lednu 1981. Díky 18 000 fanouškům je zvuk celého alba vynikající. Skupina je v plné síle a playlist koncertu více než skvělý. Na albu najdeme největší hity Queen té doby. Fandové při Somebody To Love, Tie Your Mother Down či Bohemian Rhapsody div nezbourají montrealské Forum. Album vychází jako dvoudiskové CD, Dvoudiskové DVD a také jako speciální dvoudisková edice, v níž najdeme kromě koncertu také DVD s vystoupením Queen na legendárním koncertě Live Aid v roce 1985.

V tomto článku je použit překlad textu z článku Queen (band) na anglické Wikipedii.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Queen
Licence textu: Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0

Bookmark and Share
Loading...

95%
Hodnotit (4 × hodnoceno)

Přidat k oblíbeným (2 × přidáno)

Diskografie

Žánr

Rock (77 kapel v žánru)

Hodnocení (4)

lucky-luc 100%

Jedna z mála kapel (a možná dokonce jediná), kterou mohu poslouchat stále dokola a v jakémkoliv počasí. 101%.

cunicekb 100%

Pouze procentuální hodnocení

misa 100%

Freddie je moje „srdeční záležitost“…nikdy ho nikdo nenahradí…a nikdo nikdy nezazpívá tak, jako on…vždycky, když ho poslouchám, lituju, že umřel tak brzy…

holandan 80%

Výborný seriál na téma Queen, jednotlivých hudebníků a skladeb najdete na blogu největšího Jablonecko-Brněnského fandy této kapely, Luďka H. Havla.

Chcete-li také hodnotit, musíte se přihlásit, nebo zaregistrovat.