The Beatles

The Beatles byli anglická rocková kapela, založená v Liverpoolu v roce 1960. Byla jednou z nejúspěšnějších a kritiky nejlépe hodnocených kapel v historii populární hudby. Od roku 1962 byli členy kapely John Lennon (kytara, zpěv), Paul McCartney (basová kytara, zpěv), George Harrison (kytara, zpěv) a Ringo Starr (bicí, zpěv). Maje kořeny v žánru skiffle a rock and rollu padesátých let, se kapela dále rozvíjela v mnoha jiných žánrech, od folk rocku po psychedelický pop, přičemž často používala elementy klasické a jiné hudby netradičními způsoby. Povaha jejich obrovské popularity, která se poprvé objevila v podobě „Beatlemánie“, se měnila s tím, jak se jejich skladby stávaly propracovanějšími. Kapela začala být považována za ztělesnění pokrokových ideálů, když se jejich vliv rozšířil do sociální a kulturní revoluce v šedesátých letech.

The Beatles si vybudovali svou pověst v klubech Liverpoolu a Hamburku v období tří let počínaje rokem 1960, s ranou pětičlenou sestavou, v níž byli Lennon, McCartney, Harrison, Stuart Sutcliffe (basa) a Pete Best (bicí). Sutcliffe opustil kapelu v roce 1961 a v následujícím roce nahradil Besta Ringo Starr.

The Beatles dosáhli úspěchu v mainstreamu v Anglii v roce 1962 s prvním singlem „Love Me Do“. V dalším roce získali mezinárodní popularitu a až do roku 1966 široce koncertovali. Poté se stáhli do do studia, až v roce 1970 přišel rozpad The Beatles. Všichni z kapely byli úspěšní i ve svých individuálních hudebních kariérách. McCartney a Starr jsou stále aktivní, Lennon byl zastřelen v roce 1980 a Harrison zemřel na rakovinu v roce 2001.

Ve „studiových“ letech The Beatles vytvořili nahrávky, které kritici považují za jejich nejlepší materiál, jako například Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band (1967), který je široce oceňován jako mistrovské dílo.

Čtyři dekády po rozpadu The Beatles je jejich hudba stále populární. The Beatles měli více alb na prvních místech žebříčku v Anglii a drželi první místo déle, než jakýkoliv jiná kapela. Podle RIAA prodali v USA více desek, než kdokoliv jiný.

V roce 2008 vydal Billboard seznam 100 nejprodáva­nějších umělců s The Beatles na prvním místě. Získali sedmkrát ocenění Grammy. Časopis Time je zahrnul jako celek do seznamu 100 nejdůleži­tějších a nejvlivnějších li­dí.

Zdroj: http://en.wikipedia.org/…/The_Beatles
Licence textu: Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0

Bookmark and Share
Loading...

87%
Hodnotit (6 × hodnoceno)

Přidat k oblíbeným (2 × přidáno)

Diskografie

Žánr

Rock (77 kapel v žánru)

Hodnocení (6)

cunicekb 100%

Pouze procentuální hodnocení

DeathStar 80%

Pouze procentuální hodnocení

strummerville 80%

Přišli s něčím novým stejně jako třeba Elvis.

misa 100%

…asi jste moc mladí…Beatli byli to, co nikdy nezažijete…nád­hernej úlet a super vokály…jedině 100%

Milan Granec 100%

The Beatles bol zaciatok novodobej rockovej muziky:

lucky-luc 60%

Ale jo, jsou fakt dobří, na druhou stranu nějaké „mrazení“ z nich zase nemám…

Chcete-li také hodnotit, musíte se přihlásit, nebo zaregistrovat.