The Cranberries

The Cranberries je irská hudební skupina, která vznikla roku 1990, a jejími členy byli Michael Hogan (baskytara), Noel Hogan (kytara), Fergal Lawler (bicí) a Dolores O'Riordan (zpěv). Po U2 je to druhá vůbec nejúspěšnější irská skupina. Slávu si získala svým originálním zvukem, který mísí prvky rocku, postpunku a poprocku. Typický je pro ni hlasový projev zpěvačky, kde se nezapaře irský folklór. Mezi nejznámější písně patří bezpochyby „Zombie“, „Dreams“, „Salvation“ nebo „Linger“. Po rozpadu skupiny se její členové věnují svým sólovým projektům.

Texty skupiny bývají často zaměřené protibritsky, vzhledem k existenci Severního Irska a vleklého konfliktu zde probíhajícího.

Skupina vznikla v roce 1989, kdy zakládajícími členy byli všichni členové kromě toho nejdůležitějšího, Dolores O' Riordan. Před ní zaujímal místo zpěváka Niall, který tam ale vydržel pouhých pár měsíců. Skupina se proto rozhodla udělat konkurz, kde se poprvé objevila šestnáctiletá Dolores. Skupina byla ohromena tím, že někdo malý může mít takhle silný hlas. Zajímavostí je, že Dolores zpívala jejich první hit, píseň „Linger“, kterou složila noc před konkurzem. A bylo rozhodnuto – kapela měla novou zpěvačku, která se pro skupinu stala hnacím motorem.

Již po několika měsících vydali v nákladu 300 kopií svoje první album Nothing Left At All, které bylo po několika dnech v místních obchodech rozebráno. Po tomto úspěchu si kapela změnila název na The Cranberries a začala pracovat na ukázkové kazetě pro hudební vydavatelství. Rozeslali ji všem nahrávacím společnostem, o kterých kdy slyšeli. Nakonec podepsali smlouvu se společností Island Records. V roce 1991 začali v Londýně nahrávat album Uncertain. Na něm byly umístěny první verze skladeb „Dreams“, „Linger“ a „Put Me Down“. Album nedopadlo v Anglii vůbec dobře a v anglických časopisech bylo odsouzeno.

Po tomto neúspěchu Dolores trpěla neustálými depresemi, protože skupina byla označována dokonce jako druhořadá. The Cranberries si tedy našli nového manažera (Geoff Travis) a v Dublinu v roce 1992 nahráli své debutové album Everybody Else Is Doing It, So Why Can't We?, i toto album bylo v Anglii kritizováno, ale i přesto se Cranberries vydali v roce 1993 na turné. Po Británii s kapelou Belly, po Evropě s Hothouse Flowers a po Americe s The a Suede. Hlavně turné po Americe bylo velice úspěšné. Do Irska se vrátili jako hvězdy. Po americkém úspěchu začalo album stoupat i v britských a evropských hitparádách. Jejich prvními hity byly „Linger“ a „Dreams“.

V roce 1994 začíná skupina nahrávat své druhé album, které se stane jejím nejslavnějším a neprodávanějším. Vše probíhalo bez problému do té doby, než se kapela vydala na prázdniny lyžovat. Dolores, která stála na svahu poprvé v životě, spadla a vážně si poranila koleno. Z tohoto důvodu se musela zrušit všechna turné k albu No Need to Argue. To ale albu vůbec neuškodilo a hity jako „Zombie“, „Ode To My Family“, „Ridiculous Thoughts“ nebo „I can't Be With You“ patří k jejím nejslavnějším. Píseň „Zombie“ se běhěm několika málo týdnů stala celosvětovým hitem a dokonce si odnesla prestižní ocenění stanice MTV „The Greatest Hit Of The Year“. Do dnešního dne se alba prodalo celosvětově okolo 17 milionů kusů, což z něj dělá jedno z nejúspěšnějších alb 90. let.

V roce 1996 skupina nahrává své již třetí řadové album s názvem To the Faithful Departed Album je věnováno příteli skupiny Dannymu Cordellovi a dědečku Dolores Joemu, kteří oba dva umřeli tentýž rok. U tohoto alba se vyskytuje několik kontroverzí. Album nebylo podle skupiny tak úspěšné a sama Dolores o něm říká, že to není dobré album. Na druhou stranu se těší vysoké oblíbenosti fanoušků skupiny a obsahuje několik hitů jako je rockpunková pecka „Salvation“, „When You Are Gone“, „Hollywood“ nebo „Free To Decide“. Alba se do dnešních dnů prodalo přes 6 milionů kopií. Toto album je jejich nejtemnější a skupina zpívá o globálních problémech a v té době aktuální válce na Balkáně.

V roce 1998 se skupina pouští do dalšího alba, kde jsou obsaženy hity jako populární „Animal Instinct“, „Promises“, „You and Me“ nebo „Just My Imagination“. Album není na rozdíl od předešlých dvou tak nostalgické a melancholické, naopak je z něj cítit pozitivní energie a album se už na začátku těšilo veliké oblibě.

Posledním řadovým albem, které skupina nahrála je Wake Up and Smell the Coffee. Singly z tohoto alba byly „Analyse“, „This is The Day“. Poté je vydáno už jen album s největšími hity a skupina se rozpadá, aby se členové věnovali svým sólovým kariérám. The Cranberries se za dobu svého působení staly jednou z nejúspěšnějších rockových skupin 90.let.

Koncem roku 2009 se The Cranberries opět sešli na novém turné a ohlásili tak společný návrat, přičemž začátkem roku 2010 ohlásili přípravu na natáčení nové desky. V létě roku 2010 by se taktéž měli ukázat v České republice v rámci hudebního festivalu Colours of Ostrava.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/…_Cranberries
Licence textu: Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0

Bookmark and Share
Loading...

60%
Hodnotit (2 × hodnoceno)

Přidat k oblíbeným (0 × přidáno)

Diskografie

Žánr

Rock (77 kapel v žánru)

Hodnocení (2)

cunicekb 60%

Pouze procentuální hodnocení

Langi 60%

Pouze procentuální hodnocení

Chcete-li také hodnotit, musíte se přihlásit, nebo zaregistrovat.