Wanastowi Vjecy

Wanastowi Vjecy je známá česká hudební skupina, produkující experimentální pop rock, s punkovou minulostí. Vznikla roku 1988 jako studiový projekt, který měl natočit hudbu pro připravovaný dokument o punkáčích v Praze. V sestavě Robert Kodym – zpěv, kytary, P.B.Ch. – vokály, basa, Adolf Vitáček – vokály, bicí tak vznikly čtyři písně – pozdější velký hit „Tak mi to teda nandey“, „Woni“, „Wona je hotowá“ a „Olé“ (nikdy nevyšla na řadové desce).

WV debutují v září 1991 s deskou Tak mi to teda nandey, za bicími sedí ve studiu Ivan Polák. Rok na to jsou však Vjecy na každém rohu – vydávají Lži, sex a prachy, odklánějí se od punku k „barevnější muzice“ a brzy dobývají koncertní podia po celé republice. Z rádií zní stále dokola Nahá a Sbírka zvadlejch růží. V roce 1993 vychází podivné Divnoalbum – deska remixů, live záznamů, instrumentálních skladeb. Skupina se poté odmlčí.
Vrací se tři roky nato se syrovějším albem Andělé a rádiovými singly Blbá, Andělé nebo Kočárek. Hned v příštím roce vychází další úspěšná deska 333 stříbrnejch stříkaček, nejdelší řadové album v historii kapely. V médiích se prosazuje Vlkodlak, V princeznách, Kouzlo nebo Vykopej ty zrůdy. Ke Stříkačkám WV absolvují turné, poté ještě akustickou vánoční šňůru a opět dostává slovo Lucie.

Nepříliš úspěšné, ale vskutku vybroušené album Hračky vychází v dubnu 2000, avizuje jej balada Otevři oči. Kvůli aktivitám Lucie však Vjecy nevyvíjí koncertní činnost. V září 2001 vychází Ty nejlepší věci, strohý výběr největších hitů kapely k desátému výročí vydání debutu. Ohlášené turné neproběhne, zelenou má stále Lucie, koncertní host, kytarista Tomáš Vartecký navíc hraje s bandem Daniela Landy a Kollerbandem.

Na jaře 2003 je z Lucie „odejit“ klávesák Michal Dvořák, v září 2005 David Koller. Kodym s P.B.Ch. a bubeníkem kapely –123 min. Martinem Vajglem začínají připravovat nové album. To spatří světlo světa na podzim 2006 pod názvem Torpédo, ve stejné době jako Kollerovo druhé sólové album. V rozhlase je nasazen singl Otevřená zlomenina srdečního svalu, klip přichází do televizí se zpožděním. Na jaře má proběhnout rozsáhlá koncertní šňůra, z níž se ale kvůli problémům s organizací a změně managementu uskuteční pouze koncert v Londýně. Následuje mediální mystifikace, podzimní termíny koncertů jsou nakonec přesunuty na jaro 2008. Ještě předtím se však objevuje letní pecka Velkej první letní den, který avizuje novou kompilaci těch největších hitů, která vychází na podzim. Trojdisk Best of 20 let + DVD a narozeninový koncert v pražské Sazka Areně mají být zahájením oslav 20 let od založení kapely.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/…astowi_Vjecy
Licence textu: Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0

Bookmark and Share
Loading...

60%
Hodnotit (5 × hodnoceno)

Přidat k oblíbeným (0 × přidáno)

Diskografie

Žánr

Rock (77 kapel v žánru)

Hodnocení (5)

cunicekb 40%

Pouze procentuální hodnocení

lepsi007 80%

Pouze procentuální hodnocení

Pavlínka 60%

Pouze procentuální hodnocení

Langi 40%

Tyhlety Vjecy Wanastowi jsou asi věci pro někoho jinýho, než pro mě. Nějak nezaujalo. Snad jen – kdo má být ten Wanastow?

lucky-luc 80%

Autoři spousty skvělých, dalo by se říct téměř lidových, písniček. Při zadávání hodnocení této kapely jsem shlédl klip Lady Karneval (vůbec jsem nevěděl, že to přezpívali) a byl jsem v pokušení hodnotit Wanastowki 100%. Nakonec jsem se rozhodl nepropadnout krátkodobému emočnímu záchvatu :-)

Chcete-li také hodnotit, musíte se přihlásit, nebo zaregistrovat.